Moteriškų ligų bei nevaisingumo gydymas Tibeto medicinoje
Tibeto medicina – tai pilnavertė holistinės medicinos sistema, žvelgianti į žmogaus organizmą kaip į psichofizinę visumą ir apimanti aštuonias sritis: bendrąją terapiją, pediatriją, ginekologiją, traumatologiją, toksikologiją, gerontologiją, seksologiją ir kiek mistišką sritį – demonologiją. Moteriškos ligos iš esmės aprašomos ginekologijos srityje.
Pagrindiniame Tibeto medicinos traktate „Gjud-Ži“ ginekologijai skiriamas platus skirsnis, apimantis pastojimą, nėštumą, gimdymą, nevaisingumą, ginekologines ligas, tarp jų ir hormonų pusiausvyros sutrikimus bei kitas ligas.
Skirtingai nuo vakarų medicinos, Tibeto medicinoje manoma, kad didžiąja dalimi moters hormonų pusiausvyros sutrikimus nulemia ginekologiniai sutrikimai, o ne atvirkščiai. Tad gydant, pavyzdžiui, skydliaukės sutrikimus visų pirma skiriamas dėmesys ginekologijai: mėnesinių ciklo reguliarumui, trukmei, kylantiems skausmams ciklo metu, mėnesinių kraujo kokybei ir panašiai.
Remiantis Tibeto medicina, sveikos moters kraujavimas mėnesinių metu turėtų trukti 3 dienas, pats ciklas turi būti reguliarus, sveikas mėnesinių kraujas turi būti tamsiai raudonos spalvos (Tibeto medikai lygina jį su kiškio kraujo spalva) ir lengvai atsiplauti. Mėnesinių metu sveika moteris neturėtų patirti stiprių skausmų.
Jei mėnesinių metu moteris patiria stiprius krūtų, pilvo apačios ar juosmens skausmus (dismenorėja), mėnesinės nereguliarios, kraujavimas trunka ilgiau nei 3-4 dienas, mėnesinių kraujas pakitusios spalvos arba išeina su krešuliais, kuriam laikui dingsta mėnesinės, atsiranda gelsvos ar balkšvos išskyros ir panašiai, moteris turėtų sunerimti ir kreiptis pas šios srities specialistą.
Šiais laikais ypatingai jaunos moterys ir merginos linkusios nesureikšminti skausmingų ar nereguliarių mėnesinių, deja, su amžiumi tai gali tapti rimta problema. Tibeto medicina tokius sutrikimus kaip nereguliarios mėnesinės, jų nebuvimas (amenorėja) ar atvirkščiai – gausus kraujavimas (menoragija) priskiria „pavojingo kraujo“ moteriškų ligų grupei. Dėl šios ligos gali formuotis įvairūs dariniai kiek gimdoje, tiek krūtinėje, taip pat gali padidėti skydliaukė ir panašiai. To priežastis – organizme užsilaikantis „blogas kraujas“. Esant neteisingai dietai ir gyvenimo būdui įsisenėjusi „pavojingo kraujo“ liga gali pereiti į „pavojingo vėjo“ ligą, kurią pagal simptomatiką galima priskirti hormonų sutrikimui, dėl ko gali kilti sunkūs psichikos sutrikimai menopauzės metu. Taip pat „pavojingo kraujo“ ar „pavojingo vėjo“ ligos gali paveikti kitus organus, sukeldamos jų veiklos sutrikimą bei simptomatiką, būdingą tų organų sutrikimui.
Kita opi šių dienų problema – nevaisingumas. Dažnai moterys negali pastoti ar išnešioti kūdikio. Šiuo atveju priežasčių gali būti daug. Pradedant fiziniu kanalų nepraeinamumu, baigiant nekokybiška vyro sėkla. Todėl diagnostikos metu būtina ištirti abu partnerius.
Pasak Tibeto medicinos, sėkmingą pastojimą nulemia eilė veiksnių, tokių kaip sveika vyro sperma (kuri turėtų būti gausi, baltos spalvos, sunki, saldaus skonio) bei moters kiaušinėliai, taip pat būsimo vaisiaus sąmonė esanti bardo (pomirtinio gyvenimo tarpsnyje), tėvus ir būsimą vaisių tarpusavyje rišanti karma, darni „penkių elementų“, kurių dėka viskas formuojasi ir vystosi, sankaupa, bei sveika, neturinti ydų reprodukcinė sistema. Tad jei nėra bent vieno iš šių veiksnių – pastojimas neįvyks.
Pastojimo procesas Tibeto medicinoje aprašomas tokiu būdu: dėka didelės vyro seksualinės traukos moteriai, iš bardo pritraukta būsimo vaisiaus sąmonė įeina per tėvo viršugalvį, nusileidžia centriniu kanalu žemyn ir apsijungia su vienu iš spermatozoidų, taip akto metu ji patenka į moters įsčias. Sakoma, kad jei sąmonę, esančią bardo tarpsnyje, traukia būsima mama – ji gims berniuku, jei ji jaučia trauką tėvui – gims mergaitė. Pasak Tibeto medicinos, vaisiaus lytį nulemia moters „raudonos esencijos“ ir vyro „baltos esencijos“ santykis. Jei „raudonos esencijos“ daugiau gims mergaitė, jei „baltos esencijos“ daugiau gims berniukas, jei judviejų po lygiai gims hermafroditas. Jei sperma ar kiaušinėliai turi trūkumų, kūdikis gali turėti apsigimimų.
Planuojant kūdikio lytį reiktų atsižvelgti į moters ciklą. Sakoma, kad nuo sveikos moters mėnesinių ciklo pirmos iki vienuoliktos dienos gimda yra atvira ir moteris pastoti negali, tris pirmas dienas ji kraujuoja. Dienų skaičiavimas prasideda nuo ketvirtos ciklo dienos, t.y. pasibaigus kraujavimui. Skaičiuojamos porinės ir neporinės dienos. Pastojus neporinę dieną didesnė tikimybė sulaukti berniuko, pastojus porinę – mergaitės. Kadangi sveikai moteriai pastojimas galimas nuo dvyliktos ciklo dienos, kuri skaičiuojant gaunasi neporinė, tai tikimybė pastojus dvyliktą ciklo dieną susilaukti berniuko bus didesnė, pastojus tryliktą dieną mergaitės tikimybė didesnė ir t.t.
Pastojus nėščiajai negalima santykiauti, pervargti ar miegoti dieną. Taip pat negalima stengtis per prievartą sulaikyti vėmimą ar tuštinimąsi, reiktų vengti aštraus, deginančio, sunkaus maisto. Taip pat nenaudoti vimdančių ar liuosuojančių vaistų, daryti kraujo nuleidimą ar prideginimą. Tačiau, jei gimdyvė trokšta kenkiančio maisto, jai negalima drausti, bet derėtų jį derinti su tuo, kas jai tinka.
Grįžtant prie moteriškų ligų, pagrindinės jų priežastys tai neteisinga dieta bei klaidingas gyvenimo būdas. Tad ligų prevencija visų pirma susideda iš dietos ir gyvenimo būdo korekcijos, kurie parenkami individualiai, atsižvelgiant į esamą konstituciją bei turimus sutrikimus. Esant rimtesniems sutrikimams skiriami peroraliniai vaistai, kurie gali būti nuoviro, piliulių ar miltelių pavidalu, taip pat gydomieji sviestai ir panašiai. Arba vaginaliniai vaistai, kurie dažniausiai būna nuoviro, švirkščiamo klizmutės pagalba, arba tepalo įvedamo vatos tampono dėka. Taip pat gali būti taikomos išorinės procedūros, tokios kaip: masažas, kompresai, prideginimas, kraujo nuleidimas, gydomosios vonios ir panašiai. Esant astrologinio ar konstitucinio nesuderinamumo atveju, taip pat neigiamam dvasių poveikiui, naudojami religiniai ritualai, nešiojami vaisių apsaugantys amuletai ir panašiai. Be to, pasitaiko, kad šeimoje gimsta vien mergaitės arba vien berniukai, tad Tibeto medicinoje taip pat aprašomi būdai, galintys įtakoti vaisiaus lytį.
Tam, kad nustatyti sutrikimo pobūdį bei priežastį reikalinga paciento apžiūra. Tam naudojami įvairūs diagnostikos metodai. Tibeto medicinoje apžiūros metu plačiai taikoma diagnostika pagal pulsą, kurios dėka galima spręsti apie atskirų organų veiklą, nustatyti įgimtą žmogaus pulsą, kuris parodo partnerių suderinamumą planuojant pastojimą. Pavyzdžiui, jei abu partneriai turi įgimtą bodhisattvos pulsą, jie greičiausiai negalės susilaukti palikuonių dėl judviejų nesuderinamumo. Taip pat patyręs medikas iš pulso gali pasakyti ar moteris yra nėščia bei spėti apie vaisiaus lytį.
Kitas diagnostikos būdas – diagnostika pagal šlapimą. Šlapimas tarsi veidrodis, atspindintis organizmo būklę, apie kurią sprendžiama iš šlapimo spalvos, kvapo, nuosėdų, burbulų ir net garavimo. Taip pat nemažiau svarbi yra paciento apklausa renkant ligos anamnezę, teiraujantis kas kenkia ir kas padeda, kur ir kokio pobūdžio negalavimai, kada jie pasireiškia ir panašiai. Be to, naudojama apžiūra bei čiuopimas. Ir tik surinkus visą įmanomą informaciją parenkama dieta bei gyvenimo būdo apribojimai, prireikus skiriami vaistai ar išorinės procedūros.
Kaip rodo asmeninė patirtis, dažniausios šių dienų nevaisingumo priežastys tai visų pirma stresas, kurio pasekmė – psichinis išsekimas. Taip pat nepakankamai maistingas maistas, dėl kurio vystosi fizinis išsekimas. Be to, nepakankamai šilti rūbai šalto sezono metu gali sukelti „inkstų šaltį“, dėl ko moteris negalės pastoti. Todėl labai svarbu jaunoms merginoms laikyti kojas bei juosmenį šilumoje. Be abejo, ilgalaikis kontraceptikų bei hormoninių preparatų vartojimas taip pat gali pakenkti vaisingumui.
Tačiau Tibeto medicina ne kartą įrodė savo efektingumą gydant tiek moterų, tiek vyrų nevaisingumą. Žemiau pateikiama lentelė, kuri buvo pateikta oficialiame Tibeto Medicinos ir Astrologijos instituto „Men-Tsee-Khang“ Dharamsaloje (Indija) leidžiamo kasmetinio žurnalo „sMan-rTsis Journal“ Vol.V. numeryje, aprašant nevaisingumo gydimo rezultatus.
Kaip matote, rezultatai įspūdingi.
Mano asmeninė ilgametė patirtis taip pat byloja apie Tibeto medicinos efektyvumą gydant tokius moteriškus sutrikimus kaip: nereguliarios mėnesinės, skausmai mėnesinių metu, gausus kraujavimas, baltmės, nevaisingumas, cistos ir etc. Taip pat vyrų nevaisingumo, impotencijos bei kitų vyriškų ligų atvejais.
Mano manymu, galima pasiekti puikių rezultatų, apjungiant rytų ir vakarų medicinos patirtis siekiant bendradarbiavimo šioje srityje.
Mano asmeninė ilgametė patirtis taip pat byloja apie Tibeto medicinos efektyvumą gydant tokius moteriškus sutrikimus kaip: nereguliarios mėnesinės, skausmai mėnesinių metu, gausus kraujavimas, baltmės, nevaisingumas, cistos ir etc. Taip pat vyrų nevaisingumo, impotencijos bei kitų vyriškų ligų atvejais.
Mano manymu, galima pasiekti puikių rezultatų, apjungiant rytų ir vakarų medicinos patirtis siekiant bendradarbiavimo šioje srityje.
Pema Sangdzin